Ebatraditsionaalne tee kasutamine!

Tee ei ole ainult jook. Tee on veel kosmeetika, ravim, värvaine, puhastusaine ja palju muud. Muidugi, kui te teate, kuidas seda kasutada. Niisiis.

Tee parfümeerias ja kosmeetikas.

Teed, eriti rohelist teed kasutatakse aktiivselt parfümeerias ja kosmeetikas. Levinuim polüfenool EGCG reaktiveerib surevaid naharakke (kontakti korral hakkavad vanad rakud uuesti jagunema ja tootma rohkem energiat). Seetõttu kasutavad kosmeetikud teda vananemisvastaste kreemide tootmisel.

Tänu vitamiini В2 sisaldusele avaldab tee stimuleerivat toimet nahale, teeb naha ilusamaks, elastsemaks, vähendab naha ketendamist. Nii, et teed kasutatakse ka näotoonikutes, näovees, kreemides. Samuti kuulub tee tselluliidivastaste kreemide, päevituskreemide ja isegi depilleerimisvaha koostisesse.

Tee aroomiomadusi kasutatakse aroomiküünalde, lõhnaõlide ja tualettvee valmistamisel.

Kodustes tingimustes võib kasutada teed kui kosmeetikavahendit:

Päikesepõletuste ennetamiseks. Jooge kanget teed. Liitrisse keevasse vette pange 4 teepakki ja oodake kuni tee jahtub. Seejärel niisutage tee sees riidest salvrätikut ja asetage põlenud kohtadele.

Et silmad säraksid. Asetage silmadele eelnevalt kuumas vees hoitud teepakid, hoidke 10-15 minutit ja te võite unustada kotid silmade all ja silmade väsimuse.

Näole. Naha niisutamine teest valmistatud jääkuubikutega hommikuti toniseerib nahka. Eriti soovitatakse rasusele kalduva naha puhul. Normaalsele ja kuivale nahale võib soovitada meemaski: segage 100 g mett ja 2 supilusikat kanget teed ning kandke näole 10-15 minutiks. Seejärel peske jaheda veega. Toonuse tõstmiseks võib teha teevanne. Tehke kange tee – 250 g veele lisage 4 lusikatäit teepuru. Laske tõmmata ja valage sooja vannivette.

Tee meditsiinis.

Tee on oluline tooraine farmaatsiatööstuses. Sellest toodetakse puhast kofeiini ja P vitamiini. Tee baasil on loodud isegi spetsiaalne preparaat, mida kasutatakse suure verejooksu ja kiiritustõve korral. Tee ekstrakte kasutatakse kui unerohtu ja valuvaigistit (morfiini aseainena, kuid kõrvalnähtudeta).

Teest võib abi olla ka kodustes tingimustes. Väga kange, magus ja kuum tee piimaga aitab hästi alkoholi- ja ravimimürgituste korral.

Unetuse vastu. Tehke teed kummeliga. Võib ka teha nagu hiinlased seda teevad – kasutatud rohelise tee puru kogutakse kuni seda piisab magamise padja tegemiseks. Tee aroom mõjub rahustavalt närvisüsteemile. Selline padi võib pakkuda teile lõõgastust mitme kuu vältel.

Hambavalu korral. Kangesse rohelisse teesse pressitakse paar küüslauguküünt, võetakse tee suhu ja hoitakse valutava koha juures.

Haiget saanud kohale võib teha kompressi. Teed keedetakse 15-20 minutit. Soe teepuder pannakse vigastatud kohale ja mähitakse kinni. Abi võib olla ka tavalisest teepakist, kui hoida seda natuke aega kuumas vees ja seejärel asetada haigele kohale.

Tee kulinaarias.

Peale joomise võib teed kasutada värvainena – marmelaadi ja dražee värvimiseks ja ühtlasi vitamiinidega rikastamiseks (saadakse kollane, roheline ja pruun värv). Aasias kasutatakse musta teed kui maitseainet liha-, kala- ja ulukiroogade valmistamisel. Nii Hiinas kui Birmas kui maitseainet koos küüslauluga. Birmas pannakse tee lehti ka salatisse. Tiibetis keedetakse nendest suppi. On olemas isegi hapendatud tee.

Tee koduses majapidamises.

Teed võib kasutada siledate pindade puhastamisel. Näiteks, kui te tahate, et teie peegel säraks, tõmmake sellest üle lahjas tees niisutatud lapiga.

Mitte ainult tee.

„Teepuu"

Mõnikord pikal reisil olles tekib soov juua tassikest kanget, ergutavat teed. Kuid mitte alati ei pruugi tee käepärast olla. Just see juhtus tuntud reisija James Cookiga. Tulemusena on meil kaks taime, mille nimes on sõna „tee", kuigi tõelise teega ei ole mingit seost.

Cook avastas Austraalia teepuu (Melaleuca alternifolia) 1770. aastal kasutasid Cook ja ta meeskond puu värskeid lehti tee keetmiseks ning alles hiljem said eurooplased teada, et aastasadu kasutasid aborigeenid neid lehti peavalu leevendamiseks, külmetushaiguste raviks ja putukatõrjeks. Samuti kasutasid nad ära puu lehtede antiseptilist toimet ning purustatud lehtede abil töötlesid haavu.

Looduses kasvab teepuu ainult piiratud alal New South Walesis (Austraalia). See on väike puu kitsaste, pehmete lehtede ja kollaste õitega.

Täna on teepuu kultiveerimisest ja töötlemisest saanud terve tööstusharu – aastas toodetakse umbes 100 tonni teepuuõli. Puhast õli sealjuures saadakse umbes 1-2% okste ja lehtede kaalust. Õli saamiseks töödeldakse lehti ja oksi vee auruga. Saadud õli kasutatakse meditsiinis ja aroomiteraapias.

On olemas veel üks teepuu, mis kasvab Uus-Meremaal (Leptospermum scoparium). Ka selle avastas kapten Cook. Antud taimest keedetud tee kohta ta kirjutas, et joogil on meeldivalt mõru maitse, kuid Cooki kaaslased rääkisid, et teist tassitäit ei ole keegi palunud.

See on keskmise suurusega põõsas (harva kasvab 2 meetri kõrguseks), lehed võivad olla erineva kujuga, valgete, mõnikord roosade ja punaste õitega. Nagu ka Austraalia teepuu kuulub Uus-Meremaa teepuu mürdiliste sugukonda ning ka sellest valmistatakse kasulikke omadustega eeterlikku õli. Uus-Meremaal elavad maoorid on kasutanud seda ammu enne kapten Cooki külaskäiku.

„Tee värv".

Inimsilm eristab natuke rohkem kui 16 miljonit varjundit. Seetõttu sageli anname värvidele nimed eseme järgi – oliiviroheline, kohvipruun, kohv koorega. Kahjuks „tee värvi" looduses ei eksisteeri. Õigemini, eksisteerib nii palju värve, mida võib nimetada tee värvideks, et oleks raske öelda, mis on mis. Kuid „tee" värvid võivad olla kasulikud ja nad väärivad üksikasjalikumat kirjeldust.

Tee värv võib olla õrnroheline, helekollane, soe oranž või sügav punakaspruun. Kõik need värvid ja nende varjundid kuuluvad niinimetatud „soojade" värvide hulka. Ainult roheline ja pruun on „üleminekuvärvid" soojadelt toonidelt külmadele. Kuid roheline koos kollasega, ja pruun koos punasega, kuuluvad juba soojade toonide juurde.

Psühholoogiliselt assotsieeruvad soojad toonid mugavuse, õnne, rõõmu ja hubasusega. Nad tõmbavad tähelepanu ja võivad tuua eseme esile – kuidas oleks kollase auto, oranži pintsaku või punase kübaraga?

Kollane ja oranž on rõõmu, optimismi, päikese värvid. Kollane värv kiirendab ainevahetust, suurendab kontsentratsiooni ja mõjub positiivselt intellektile. Oranži kasutatakse sageli depressiooni ravil, vabanemiseks hirmudest, pessimismist, Samuti parandab see värv söögiisu ja ergutab neid, kes töötavad ilma erilise entusiasmita – tuleb juurde jõudu ja tekib rahulolu oma tööga.

Seega oleks oranž värv kohane kontoris: töö tundub siis inimestele palju huvitavam. Kollane värv aitab kaasa loovusele ja kreatiivsusele. Kollane ja oranž sobivad samuti puhkeaja riiete värvideks, kuna loovad hubasuse ja tõstavad tuju.

Emotsionaalselt on punane värv kõige eredam. Ühelt poolt assotsieerub see armastuse, kire, lõõskava päikesega, teiselt poolt vere ja agressiooniga. Meditsiinilisest seisukohast intensiivistab punane värv vereringet. Samuti stimuleerib see inimesi kiiremini otsustama, muudab meid jutukamaks ja lõbusamaks, aga laisa teeb usinamaks. Punane värv riietes köidab alati tähelepanu. Sobib suurepäraselt õhtukleitidesse, kuid ei ole alati hea läbirääkimistel, kuna võib äratada vastuseisu. Sisustuses on seda kõige parem kasutada aktsendina, kuid mitte põhivärvina, kuna punase rohkus ärritab.

Roheline ja pruun on neutraalsemad. Roheline sümboliseerib loodust, noorust, uuenemist, lootust. Mõjub hästi silmadele ja rahustab, tekitab rahuolutunde. Seega sobib suurepäraselt puhke- ja magamistuppa. Pruun on maa, puu värv, tähendab soliidsust, kindlust, usaldust, jõudu ja küpsust, aitab luua mugava, avatud õhkkonna. Kasutage seda ülikondades. Tõsi küll, suurtes kogustes võib pruun tekitada masendust. Seega soovitatakse seda lahjendada „rõõmsamate" värvidega, näiteks, kollase ja oranžiga või neutraalse värviga, näiteks, valgega.

Järeldus on lihtne: tee värvid võivad olla suurepärased abistajad nii töös kui ka puhkehetkedel - nagu ka tee ise.